iRachunek jest dostępny w App Store za 1,79€.

Przejdź do App Store Przejdź do strony aplikacji

Poprzedni rok był dla nas wspaniały. We wrześniu zrobiliśmy nową aplikację dla osób prowadzących działalność gospodarczą – iFaktura. Aplikacja odniosła wielki (jak na swój rynek) sukces i od momentu ostatniej aktualizacji prawie nigdy nie zniknęła z polskiego Top 25 w kategorii Business, a w pewnym momencie była aplikacją #3 w całym polskim App Store. W styczniu tego roku zrobiliśmy aktualizację Komixxów do wersji 2.0, w której cały program był napisany od zera. Na chwilę obecną w planach mamy zrobienie tego samego z Mistrzami i wrzucić jeszcze parę aplikacji, o których teraz jeszcze nie mogę powiedzieć. :)

Wracając do iFaktury: wspomniawszy o sukcesie chcę przejść do recenzji. Większość z nich była pozytywna i 5-gwiazdkowa, lecz zdarzały się także przeciwieństwa. Przeważnie były to raporty błędów lub prośby o dodatkowe funkcje. Jedną z nich była możliwość wystawienia rachunku. Przyjrzeliśmy się tej opcji i doszliśmy do wniosku, że dorabianie nowej funkcji do i tak już doskonale działającego programu mogłoby wprowadzić niemałe zamieszanie i stworzyć mnóstwo nowych błędów. Co więc zrobiliśmy? Nową aplikację.

iRachunek, co prawda oparty został na algorytmie iFaktury, lecz sama aplikacja została napisana od zera. Pozwoliło to przyjrzeć się wszystkim opcjom, wybrać te ważne, wyrzucić niepotrzebne i dodać bardzo potrzebne. Myślę, że wyliczenie najważniejszych funkcji w punktach będzie dobrym pomysłem.


Usprawniliśmy interfejs użytkownika.
Design aplikacji został odziany w eleganckie grafiki, oparte na teksturze skóry. Wyrzuciliśmy kolorowe ikonki w ustawieniach i zastąpiliśmy prostymi, czarno-białymi piktogramami. Usprawniliśmy proces wystawiania rachunku, i dodaliśmy do niego mnóstwo usprawnień. Wierzymy, że nowy interfejs bardzo spodoba się użytkownikom.

Długo oczekiwana opcja: pieczątka i podpis.
Mnóstwo recenzji zawierało prośbę o dołączenie opcji użycia skanu pieczątki i podpisu do generacji pliku pdf. Prowadziliśmy nad tym długie, ciężkie prace i odnieśliśmy sukces. Dołączenie skanów do pliku PDF ogranicza się do zrobienia takiego skanu na komputerze, wysłania go mailem do siebie samego, aby móc odebrać go na iUrządzeniu, wybraniu skanu z biblioteki obrazów w ustawieniach iRachunku i gotowe. Program sam zadba o prawidłową kompresję i dopasowanie wymiarów.

Nowy wygląd plików pdf.
Aby móc dodać opcję pieczątki i podpisu do pliku pdf, musieliśmy przemyśleć na nowo koncepcję pliku pdf. Po pierwsze, zmieniliśmy czcionkę na bezszeryfową. Po drugie, zmieniliśmy układ danych wystawiającego i kontrahenta. Po trzecie, dodaliśmy ramki na podpisy i pieczątkę. Teraz pdf wygląda jeszcze bardziej profesjonalnie. Dodaliśmy także ustawienia pliku pdf, gdzie można jednorazowo właczyć/wyłączyć wyświetlanie stopki, podpisu lub pieczątki, a także wybrać czy pdf ma być oryginałem, czy kopią.

Nowy, usprawniony system autonumeracji.
Wiele się nauczyliśmy od czasów wydania aplikacji iFaktura. Część tej wiedzy dotyczy systemu automatycznej numeracji. Dlatego, przemyśleliśmy algorytm na nowo, razem z interfejsem. Dodaliśmy także dwa nowe pola: oprócz numeru w roku i miesiącu, w iRachunku jest także dostępne pole numeru w tygodniu i dniu.

Możliwość duplikowania produktów i kontrahentów.
Kolejna funkcja, o którą prosili recenzenci. Ułatwia to wprowadzanie podobnych produktów (różniących się np. modelem, a mających taką samą cenę, ilość i nazwy) oraz kontrahentów, różniących się np. oddziałem. Wystarczy wejść w produkt lub w kontrahenta, wcisnąć przycisk akcji i wybrać opcję “duplikuj”.

Kompatybilność z iOS 6 i 4-calowymi wyświetlaczami.*
iRachunek od początku był pisany opierając się na wczesnych betach systemu iOS 6. Dzięki temu program działa sprawnie i szybko na urządzeniach z tym systemem, wykorzystując ich możliwości. Zachowaliśmy jednak (narazie – w przyszłości support zostanie wycofany) kompatybilność z systemem iOS 5.1, o ile nie wszyscy jeszcze mieli możliwość aktualizacji systemu. * Kompatybilność z 4-calowymi wyświetlaczami w najnowszym iPhonie i iPodzie Touch zostanie dodana w wersji 1.0.1, która już zmierza do App Store.


Jak widać, ciężko pracowaliśmy, aby zrobić z iRachunku jak najlepszą aplikację. Mamy nadzieję, ze wy, użytkownicy docenicie nas wystawiając pozytywne recenzje. :)